Podstawy uwarunkowań zawodowych

Każdy z nas kiedyś z pewnością zastanawiał się: “Kim zostanę w przyszłości? Do czego będę się najlepiej nadawał? W czym będę się najlepiej czuł i rozwijał skrzydła?”. Indywidualne cechy wrodzone oraz nabyte w ciągu całego życia uwarunkowują nasze predyspozycje zawodowe. Najważniejszym etapem jest poznanie samego siebie oraz rozwój własnych możliwości. Zarówno czynniki wewnętrzne (poznanie samego siebie) jak i zewnętrzne (rynki pracy, różnorodność zawodów) są siłą napędową do samorealizacji, a także planowania indywidualnej kariery zawodowej.

Obierz przemyślany plan

Pierwszym etapem jest ocena samego siebie – czynniki wewnętrzne (zainteresowania, temperament, umiejętności etc.),
Następnym krokiem będzie audyt czynników zewnętrznych takich jak: rynki pracy, poznanie różnych zawodów,
Ważne, abyś wziął pod uwagę dysonans dwóch wymienionych powyżej rodzajów czynników,
Po ostatecznej analizie ogółu czynników – musisz obrać ścieżkę kształcenia w kierunku wybranego zawodu, żeby w efekcie precyzyjnie zaplanować karierę zawodową.

Zacznij od siebie

Biorąc pod uwagę fakt, że obiektywne spojrzenie na własną osobę jest dla każdego nie lada wyzwaniem – musimy uwzględniać przede wszystkim nie to co nam się rzekomo wydaje, a to jak jest rzeczywiście. W dzisiejszej dobie internetu dysponujemy szeregiem specjalistycznych narzędzi badawczych (ankiet, testów, kwestionariuszy), które pomogą nam w samopoznaniu, a błąd przybliżenia w obiektywnym postrzeganiu własnej osoby będzie z pewnością mniejszy i pomoże nam zdefiniować ścieżkę właściwych wyborów. Co więcej, nasze wnioski możemy porównać z oceną innych osób (najlepiej najbliższych) – w jaki sposób nas postrzegają.

Złote wskazówki

  1. Uwzględnij co lubisz robić, co sprawia Ci przyjemność, czym interesowałeś się już w dzieciństwie,
  2. Weź pod uwagę swoje silne strony charakteru, które przejawiają się w naszym postępowaniu w stosunku do wykonywanej pracy, zadań czy poleceń (pracowitość, zaradność, odpowiedzialność, ambicja itd.). Zwracaj uwagę też na słabe strony (złośliwość, lenistwo, brak samodyscypliny, nieuczciwość itd.) – co możesz w nich w pewnym stopniu jeszcze poprawić na lepsze,
  3. Przemyśl jakim system wartości kierujesz się w swoim życiu oraz które z nich stawiasz na piedestale,
  4. Ustal rodzaj swojego temperamentu, który bierze udział w procesach psychicznych – spostrzeganiu czy myśleniu czy odzwierciedla się w Twoich reakcjach emocjonalnych,
  5. Wykorzystaj swoje predyspozycje, uzdolnienia do szybkiego oraz łatwego opanowania pewnych umiejętności, które będą decydować o powodzeniu w wykonywanej pracy bądź ściśle określonych działaniach,
  6. Oceń swój stan zdrowia, którego zapoznanie się pomoże Ci uniknąć w przyszłości nietrafnych wyborów ku drodze do kariery zawodowej.

Podsumowując

Wybierając odpowiednią drogę rozwoju kariery zawodowej, musisz przeprowadzić precyzyjną wycieczkę wgłąb siebie oraz znaleźć balans równowagi między wszystkimi istotnymi czynnikami, które mają niezwykły wpływ na podejmowane decyzje na ścieżce kariery zawodowej czy w gruncie – w samym życiu. Pamiętaj, aby realnie oceniać własne predyspozycje, nie przypisuj sobie także za dużo według “własnego mniemania”. Polegaj na faktach, przeprowadź szereg badań wykorzystując polecane narzędzia, które pomogą Ci ocenić Twoją własną osobę. Przeprowadź analizę otoczenia oraz wybierz odpowiednie metody kształcenia. Z takim podejściem w kilku odpowiednich krokach można osiągnąć wartościowy sukces, a także samorealizować się we własnym życiu.

Maja SEO PARTNER

Zapoznaj się z naszymi rozwiązaniami

Przygotowaliśmy coś specjalnego dla naszych klientów

Polecamy artykuły

6 min czytania
News
Do końca marca właściciele stron internetowych zostali zmuszeni do implementacji
Scroll to Top