Bezpieczeństwo danych w sieci to klucz do stabilnego rozwoju firmy

Dynamiczny rozwój technologii i łączności internetowej oraz postępująca globalizacja wymuszają na przedsiębiorcach przeniesienie działalności gospodarczej do sieci. Wymienione zjawiska dają możliwość zdobycia nowych informacji, dotarcia do szerszego grona klientów oraz promocji marki na niespotykaną dotychczas skalę. Jednak globalna łączność niesie ze sobą również zagrożenia. Cyberprzestępcy trzymają rękę na pulsie i dostosowują się do tych zmian tak, aby poprzez nielegalną działalność czerpać coraz większe zyski. Jak uchronić firmę przed utratą cennych danych? Jak dbać o bezpieczeństwo firmy w sieci?

Po co hakerowi Twoje urządzenie?

W styczniu tego roku na jednym z hakerskich forów zostały opublikowane dane umożliwiające dostęp do ponad 515 tysięcy urządzeń loT, serwerów i routerów korzystających z sieci za pośrednictwem protokołu Telnet*. Oznacza to, że każdy, kto miał dostęp do wpisu z tymi informacjami, mógł zalogować się na dane urządzenie i swobodnie wykorzystywać je do swoich celów. Działania hakerskie tego typu mogą dotyczyć urządzeń i stron zarówno personalnych, jak i biznesowych. Po co hakerom te dane? Co robią za pośrednictwem kontrolowanych urządzeń? I jak się przed nimi uchronić?

Przejęte urządzenia haker może wykorzystać do nielegalnej działalności takiej jak ataki i blokowanie serwerów, wydobywanie bitcoinów, kradzież wrażliwych danych czy przejęcie kont społecznościowych.

Twardy orzech do zgryzienia

Choć hakerzy uważnie śledzą i dostosowują się do zmian zachodzących w sieci, to świadomy użytkownik może być dla nich prawdziwą zagwozdką. Jak nie paść ofiarom wycieku danych? Oto parę skutecznych nawyków wpływających na wzrost bezpieczeństwa w sieci:

Ustaw złożone hasło

Ustawiaj długie i skomplikowane hasła. Jednym z najczęściej stosowanych ataków cyberprzestępców to próba przejęcia urządzenia poprzez fabrycznie ustawione loginy i hasła. Zmień je i spersonalizuj. Im dłuższe i unikatowe hasło, tym większe prawdopodobieństwo, że haker nie zdoła go złamać.

Korzystaj z zaufanego Wi-Fi

Z sieci korzystaj tylko z bezpiecznego źródła. Najważniejsze finansowe operacji najlepiej rób w domu. Uważaj na ogólnodostępne sieci Wi-Fi. Zalogowani na nich hakerzy mogą dostać się poprzez nie do twojego urządzenia i przejąć kontrolę nad twoimi aplikacjami i kontami społecznościowymi.

Nie klikaj w podejrzane linki.

Uważaj na podejrzane wiadomości od znajomych. Jeżeli dostajesz wiadomość z prośbą o dużą sumę pieniędzy lub kliknięcia w link skontaktuj się z nadawcą i zweryfikuj czy nie padł ofiarom cyberprzestępcy.

Nie podawaj wrażliwych danych.

Nigdy nie podawaj nikomu swoich wrażliwych danych takich jak hasła, numer telefonu, PESEL czy dane z karty kredytowej. Nie zamieszczaj ich na stronach internetowych, profilach społecznościowych, nie wysyłaj nieznajomym. Mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców m.in. do zaciągnięcia kredytów czy kradzieży tożsamości.

Aktualizuj aplikacje i zainstaluj program antywirusowy.

Hakerzy czuwają nad aplikacjami, systemami i programami, które powstają oraz szukają w nich luk, które mogą wykorzystać do swoich niecnych działań. Aktualizuj na bieżąco swoje aplikacje i używaj sprawdzonych programów antywirusowych. Systemy antywirusowe mogą nie dać sobie rady z botami wykradającymi dane. W takim wypadku skutecznym rozwiązaniem jest outsourcing usług IT, czyli administrowanie serwerami przez specjalistów. Nasza firma oferuje korzystne rozwiązania w tym zakresie. Skontaktuj się z nami!

Bezpieczeństwo firmowych danych

Dbanie o bezpieczeństwo danych jest niezbędne dla stabilnego działania firmy. Informacje, m.in. dane klientów, pracowników firmy, innowacji, patentów, know-how, czy dane statystyczne są dzisiaj kluczowe w osiągnięciu finansowego sukcesu. Ich utrata, upublicznienie lub przejęcie przez konkurencje może skończyć się biznesowym fiaskiem. W momencie, gdy decydujesz się na wdrożenie systemów zabezpieczeń, pamiętaj o zabezpieczeniu serwerowni. Fizyczne zabezpieczenie sprzętu jest równie ważne co cyberbezpieczeństwo. Pamiętaj, że strona internetowa, którą prowadzisz, ma swoje źródło w fizycznym sprzęcie serwerowni. Odpowiednia temperatura, wilgotność, zasilanie, kontrola dostępy, systemy antywłamaniowe i antypożarowe to tylko niektóre elementy, które musisz wziąć pod uwagę. Kontrolujemy serwery, na których tworzymy strony i współpracujemy ze sprawdzonymi serwerowniami. Skontaktuj się z nami!

Bezpieczeństwo danych jest kluczowe w efektywnej internetowej działalności firmy. Oto parę sposobów, aby je zwiększyć:

  1. Szyfrowanie dysku i kopie zapasowe

Zablokuj niepowołanym dostęp do danych przechowywanych na twardym dysku twoich firmowych komputerów poprzez szyfrowanie danych. Pamiętaj o kopiach zapasowych, które przydadzą się w razie nieprzewidzianych sytuacji takich jak próba fizycznego zniszczenia sprzętu, awarii czy czynników środowiskowych np. wyładowań atmosferycznych.

  1. Szkolenie pracownicze

Nie wystarczy, że jako szef będziesz mieć świadomość na temat bezpieczeństwa w sieci. Również Twoi pracownicy, którzy korzystają z komputera, powinni przestrzegać odpowiednich zasad. Zrób szkolenie i zwróć ich uwagę na to, aby nie otwierali maili z niepotwierdzonych źródeł, wylogowywali się z opuszczonych serwisów i nie używali prywatnych urządzeń na firmowym sprzęcie.

  1. Sprawdzona strona internetowa od specjalistów z branży

Aby zachować bezpieczeństwo danych, trzeba monitorować sieć, analizować potencjalne zagrożenia i eliminować je. Nasza ekipa SEO PARTNER korzysta ze sprawdzonych i bezpiecznych serwerów. Cały czas poszerzamy naszą wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa, tak aby uchronić tworzone przez nas strony przed cyberprzestępcami. Skup się na swojej działalności, a kontrolę sieci zostaw specjalistom. Zainwestuj w bezpieczną stronę internetową i skontaktuj się z nami!

Dominika

Zapoznaj się z naszymi rozwiązaniami

Przygotowaliśmy coś specjalnego dla naszych klientów

Polecamy artykuły

Scroll to Top