Strategia biznesowa to fundament, bez którego nie obierzemy właściwego kierunku rozwoju własnej firmy. Kreując – tworzymy, także nie plan, a planowanie wyznacza wymierny kurs do osiągnięcia zamierzonych celów. Metodą prób i błędów, podejmując po drodze wiele charakterystycznych przedsięwzięć, dążymy do pożądanych rezultatów – do osiągnięcia trwałej przewagi konkurencyjnej, generowania oczekiwanych zysków czy minimalizacji kosztów. Z każdym miesiącem podążamy za wyznaczonymi ścieżkami, które definiujemy procesami decyzyjnymi. Chcemy osiągnąć punkt równowagi, zmierzamy do maksymalizacji zysków przy jak najniższych nakładach oraz kompresji kosztów.
Co jest ważne przy wdrażaniu strategii?
Precyzyjne zdefiniowanie celu głównego oraz celów pośrednich jest pierwszorzędnym etapem. Musimy wiedzieć co chcemy osiągnąć, jaka jest misja oraz wizja firmy. Całą obraną koncepcję biznesową staramy się przełożyć na konsekwencję w działaniu. W biznesie liczą się konkrety, musimy wziąć pod uwagę liczne warunki jakie stwarza nam otoczenie. Mówimy tutaj o zarówno najbliższym środowisku ograniczającym się do biurowych ścian czy makrootoczeniu – z kim będziemy się mierzyć na rynku producentów. Prognozowanie horyzontalne odznaczające się długofalową perspektywą czasową jest przeciwieństwem krótkoterminowych działań operacyjnych. Właśnie działania długoterminowe będziemy wykorzystywać do budowania sensownej strategii własnego biznesu. Należy pamiętać, aby nie wypierać doraźnymi korzyściami, bieżącymi sprawami dążeń strategicznych. Spójność działań jest następną cechą dobrze zaplanowanej strategii biznesowej, wszystkie zadania obrane do zrealizowania najważniejszych celów biznesowych powinny wzajemnie się dopełniać i umacniać centralny punkt widzenia strategii firmy.
Analiza czynników
Wywodzące się z greki słowo – strategia oznacza sztukę dowodzenia. Umiejętności przywódcze są niezwykle ważne, aby być niezastąpionym liderem. Nawet Ci renomowani, skuteczni przywódcy muszą stale doskonalić swoje kompetencje, aby promować wiarę w możliwości swoje oraz organizacji. Priorytetowo musimy być świadomi alternatywnych posunięć, jakie stale podejmujemy ku trwałemu rozwojowi przedsiębiorstwa. Musimy wiedzieć kim jesteśmy jako firma oraz kim chcemy zostać. Nieustannie należy tropić szanse rozwoju na rynku oraz zapewniać stałą ekspansję organizacji. Optymalizacja pracy, uporządkowanie hierarchii zadań na poszczególnych szczeblach, maksymalizacja wydajności w przestrzeni biznesowej, dbałość o poziom jakości świadczonych usług – wszystkie procesy wewnątrzorganizacyjne budują dodatnią wartość strategiczną i zbliżają nas do osiągnięcia konkretnie sprecyzowanych celów. Następnym ważnym aspektem jest odpowiedni program działań promocyjnych, kształtowanie pożądanego wizerunku marki, budowaniu trwałych relacji z klientami czy poszukiwania nowych źródeł ich pozyskania. Podsumowując, elementami, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu oraz wdrażaniu strategii biznesowej są:
- solidna koncepcja marketingowa,
- jasno sprecyzowane cele,
- przemyślana oraz spójna wizja oraz misja organizacji,
- analiza SWOT (szanse, zagrożenia, mocne oraz słabe strony firmy),
- zapewnienie odpowiednich procesów optymalizujących pracę: podwyższenie jakości oraz wydajności,
- ocena realności, możliwości zrealizowania danych celów w wyznaczonym czasie.
Na polu bitwy
Strategia biznesowa jest wielką symulacją – tak naprawdę przy tak dynamicznie zachodzących zmianach w obrębie przedsiębiorstwa i jego zewnętrznym otoczeniu rynkowym, nigdy do końca nie wiemy jaki byłby rezultat. Procesy decyzyjne oraz stałe zarządzanie zmianą będzie tu odgrywać niezwykle ważną rolę. Żaden ruch nie jest obojętny przy planowaniu wdrażania strategii przedsiębiorstwa. Na szachownicy życia – musimy także mierzyć się oraz starać się przewidzieć pewne sytuacje czy posunięcia osób z naszego makrootoczenia, tak żeby utrzymać stały efekt i trzymać się wyznaczonych celów.
Maja SEO PARTNER