Istotność UX – w jaki sposób zatrzymać klienta?

Przez
Maja

W dzisiejszych czasach kiedy konsumenci mają szeroki wybór spośród wielu produktów bądź usług, należy poświęcić szczególną uwagę czym kierują się potencjalni nabywcy żwawo przebierając w ofertach. Jeśli mowa o konkurencji, to żyjemy w czasach gdzie nie łatwo zająć wysokie podium oraz się wyróżnić – dlatego warto rozważyć wdrożenie prawidłowych działań związanych z UX. Czym właściwie jest UX oraz jakie szczególne aspekty pomagają przyczynić się do pozyskania, a także zatrzymania klienta?

design

Baza doświadczeń

User Experience – temu zagadnieniu warto jest poświęcić strumień swojej uwagi, aby lepiej zrozumieć konsumentów. Jest to zagadnienie, które nieodłączenie towarzyszy w procesie projektowania stron internetowych. Określa ono pozytywne bądź negatywne doświadczenia użytkownika, który nawiguje po wybranej stronie internetowej. Najważniejszy jest segment odbiorców, do których kierujemy naszą ofertę – to stricte ta grupa konsumentów ma odczuwać satysfakcję z zakupu, a także pozytywne emocje związane z manewrami podjętymi na stronie www. Zacznijmy od tego, że UX zaprojektowany na profesjonalnym poziomie jest źródłem powodzeń związanych z podjęciem zakupów. Sprawia, że użytkownicy kategoryzują naszą witrynę jako wyjątkowo użyteczną i z miłą chęcią powrócą by znów doznać obiecujących doświadczeń. Projektujący powinien wykazywać się wysoką estetycznością, wyczuciem, a także empatią, która pozwala wczuć się w potrzeby osoby potencjalnie zainteresowaną naszą ofertą.

star wars

CX

Znacznie szerszym pojęciem jest Customer Experience – z czym Wam się to kojarzy? Jest to wynik składający się ze zmierzenia 4 podstawowych elementów kompozycji marketingowej 4C z punktu widzenia oraz zorientowania na konsumenta. Dla przypomnienia na CX składają się następujące komponenty wymienione poniżej:

  • customer value (korzyść, oczekiwania klienta),
  • customer cost (koszt, czas oraz wysiłek jaki musi ponieść konsument),
  • convenience (wygoda, komfort dla klienta),
  • communication (komunikacja zastępująca promocję w standardowym modelu 4P).

Na całość doświadczeń związanych z interakcją między klientem, a organizacją mają wpływ wymienione powyżej czynniki. Ta suma pozytywnych bądź negatywnych doznań ma ogromny wpływ na wizerunek firmy. Są to wszelkie doświadczenia konsumenta wynikające ze sprzedaży danych produktów czy korzystania z usług, bezpośrednio związane z asortymentem, związane z działaniami promocyjnymi firmy, obsługą klienta czy z daną marką.

poetry

Projektuj korzyści

Projektując odpowiednią konstrukcję strony www, jej układ graficzny elementów, dobierając trafną kolorystykę, tak aby wszystko było spójne oraz tzw. user friendly (komfortowe, przyjazne dla użytkownika) musimy pamiętać, żeby strona internetowa była kompleksowa oraz prosta w obsłudze. Każdy z nas chciałby wkładać jak najmniejszy wysiłek przechodząc przez proces zakupowy, prawda? Stąd ważnym elementem tudzież jest zaprojektowanie odpowiedniej ścieżki zakupowej, która z przyjemnością przeprowadzi klienta do finalizacji zamówienia. Wszystkie elementy powinny charakteryzować się czytelnością oraz odpowiednim rozmieszczeniem, aby użytkownik nie musiał „wylać z siebie siódmych potów” w dotarciu do jakiegokolwiek detalu. Komponenty powinny być widoczne i zachowywać prawidłową hierarchię. Szybkość ładowania i reagowania na polecenia reflektantów jest niezwykle ważną płaszczyzną, która informuje użytkowników o podjęciu danych operacji w obrębie witryny. Zachowując estetykę, jak również stosując się do wymienionych zasad możemy podnieść użyteczność naszej strony www, a co najważniejsze UX.

design2

Istotność UX w dzisiejszych czasach to trend, który rośnie w siłę. Nie wystarczy odznaczać się wyjątkową funkcjonalnością czy jakością. Należy zadbać o to, co może poczuć użytkownik wędrujący po naszej stronie www. Optymalizacja czynności jakie musi wykonać użytkownik czy projekt graficzny to tylko jedne z wielu elementów witryny odznaczającej się wysokim i korzystnym UX. Powracamy w miejsca, które kojarzą nam się z pozytywnymi doznaniami, dlatego takim miejscem powinna być niewątpliwie Twoja strona internetowa.

Maja SEO PARTNER

Zobacz także inne inspirujące wpisy:

Komunikacja interpersonalna w biznesie

Wdrażanie efektywnej strategii biznesowej

Jak stworzyć efektywną reklamę w Google Ads?

Obserwuj Nas na Facebooku i LinkedIn oraz trojmiasto.pl, aby być na bieżąco z przydatnymi wpisami z zakresu marketingu, stron internetowych, technologii i biznesu!

Facebook
Pinterest
Twitter

O autorze

Maja

Maja

Więcej artykułów